بسیاری از کسب‌وکارها پس از دنبال کردن استراتژی رشد و تحقق اهداف موردنظرشان در قالب شرکت های هلدینگ به ادامه فعالیت می‌پردازند. این روند طبیعی یک چالش جدی به همراه دارد: تبدیل یک شرکت تک کسب‌وکاره (یا حتی چند کسب‌وکاره) به یک شرکت هلدینگ (یا گروه صنعتی و بنگاه) به خودیِ خود رخ نمی‌دهد و شرکت‌هایی که قدم در چنین مسیری می‌گذارند، باید تصمیم‌های متفاوت، سخت و دشواری درباره طراحی هلدینگ اتخاذ کنند.

متاسفانه مدیران و صاحبان بنگاه‌های تجاری اغلب تفاوت میان یک کسب‌وکار و یک هلدینگ را نادیده می‌گیرند، یا تصمیم‌گیری در قالب هلدینگ را به‌سادگی همان تصمیمات یک کسب‌وکار می‌پندارند. در نتیجه، در کشورمان با انبوهی از هلدینگ‌ها و گروه‌های صنعتی مواجهیم که پس از مدتی به دلایلی از جمله اتلاف منابع یا رشد نسنجیده با چالش‌های جدی مواجه می‌شوند و از فعالیت در قالب یک شرکت هلدینگ، تنها نام آن را یدک می‌کشند.

بخش اصلی تجارب من در مشاوره مدیریت متمرکز بر مسائل مرتبط با شرکت‌های هلدینگ بوده است و در سال‌های اخیر تجربیات متعددی از طراحی هلدینگ ها و گروه‌های صنعتی از صفر تا صد داشته‌ام که دستاوردهای رضایت‌بخشی نظیر طراحی گروه صنعتی آرمان، گروه توسعه کیمیاگران، گروه زرین رویا و هلدینگ گهرعمران تنها بخشی از آنهاست. علاوه بر این، به موازات این پروژه‌ها به موضوعات تخصصی از قبیل تدوین استراتژی رشد، اصلاح نظام حکمرانی یا طراحی فلسفه سرمایه گذاری در شرکت های هلدینگ مانند گروه بن‌مانو، مانی و فولاد متیل پرداخته‌ام. درصورتی‌که نیازمند به خدمات مشاوره در شرکت های هلدینگ هستید، می‌توانم در سرفصل‌های ذیل به ارائه خدمات مشاوره بپردازم:

 

  • زمینه‌های مشاوره در شرکت های هلدینگ:
    • مشاوره طراحی هلدینگ
    • مشاوره تدوین استراتژی رشد و پرتفوی کسب و کار
    • مشاوره طراحی ساختار و الگوی حکمرانی در شرکت‌های هلدینگ

 

در کنار مشاوره، برگزاری کارگاه‌های آموزشی در زمینه مدیریت شرکت های هلدینگ برای‌ام امکان‌پذیر است. رویکرد من در آموزش متکی بر تجربه‌های عملی و ارائه مثال‌های واقعی از الگوهای رشد و توسعه شرکت های هلدینگ در ایران است؛ و بیش از آنکه به تکرار محتوای کتاب‌ها و منابع نظری مشغول شوم، به تشریح تجربیات موفق و ناموفق هلدینگ های ایرانی می‌پردازم. به‌همین دلیل محتوای این دوره کاملاً اختصاصی و با رویکردی کاملاً مبتنی بر تجربه و درک مسائل واقعی شرکت های هلدینگ است.

در صورت تمایل به دریافت جزئیات بیشتر درباره هریک از زمینه‌های مشاوره و آموزش در زمینه شرکت های هلدینگ، با من در تماس باشید.