فصل نو: نگاهی به گذشته، مسیری برای آینده

بیش از ۷ سال است که خودم را ملزم کرده‌ام به‌شکل مستمر درباره مسائل حرفه‌ای و فعالیت‌های تخصصی و متنوعم فکر کنم و نتیجه این تلاش خودخواسته را روی وب‌سایت شخصی‌ام بنویسم. تلاشی که گاه با ریتم تندتر و گاه با ریتم کندتر به پیش رفته، اما در نهایت منجر شده تا هر دو هفته یک‌بار، نوشته‌ای هرچند کوتاه را روی وب‌سایت داشته باشم. نتیجه؟ نتیجه این استمرار درخشان بوده؛ دوستانی از میان مخاطبان همین یادداشت‌ها پیدا کرده‌ام، ارتباطات حرفه‌ای متعددی در قالب مشاوره و آموزش با سازمان‌های مختلف پیدا کرده‌ام، و بسیار پیش آمده که پرسش‌های مخاطبان ناآشنا را درباره مسیر حرفه‌ای و تحصیلی پاسخ بدهم. حالا نوبت فصل نو است!

سال ۱۴۰۰ با همه چالش‌ها و مسائل ریز و درشت، برایم سال موفقی به شمار می‌آید. بیش از ۱۲ پروژه مشاوره استراتژی و ساختار را در صنایع مختلف و در شرکت‌های خوش‌نام و شناخته‌شده به سرانجام رساندم؛ در ۲ مجموعه بزرگ صنعتی راهبری شکل‌گیری هلدینگ و صفر تا صد تدوین استراتژی و طراحی ساختار هلدینگی را در یک فرایند بلندمدت یک‌ساله بر عهده داشتم؛ در ۳ هیئت‌مدیره به‌شکل رسمی ایفای نقش داشتم و حداقل در ۲ مجموعه دیگر این وظیفه را به‌شکل غیررسمی به انجام رساندم؛ ۱۳ دوره آموزشی در شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف برگزار کردم و در هر نیم‌سال دانشگاهی در دانشکده مدیریت دانشگاه تهران حداقل ۹ واحد درسی در مقطع کارشناسی ارشد تدریس کردم. مثل هر سال در هیئت داوران دو کنفرانس AOM (کنفرانس سیاتل، ۲۰۲۲) و SMS (کنفرانس لندن، ۲۰۲۲) به داوری مقالات پرداختم؛ ۲ عنوان مقاله جدید را به‌شخصه منتشر کردم؛ و دوره مرکز مطالعات استراتژیک خاورمیانه را با تمرکز روی سیاست‌گذاری انرژی در سطح بین‌الملل با موفقیت طی کردم. بنابراین حداقل از منظر حرفه‌ای سال موفقی را پشت سر گذاشته‌ام. برای سال آینده چه خواهم کرد؟

سال آینده را در حالی آغاز خواهم کرد که چندین پروژه مشاوره در صنایع بزرگ کشور را در دست آغاز دارم و همچنان تنوع فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی خودم را هم حفظ کرده‌ام. قصد دارم در سال آینده تنوع بیشتری به یادداشت‌هایم بدهم و سهم پاورقی‌ها را بیشتر از قبل کنم؛ سبک نوشتاری ساده‌تر و بی‌تکلف‌تری به‌کار بگیرم و قدری به افکار و دغدغه‌هایم فرصت ظهور و بروز بدهم. بنابراین اگر از مخاطبانم بوده‌اید، احتمالاً با فضای متفاوتی مواجه می‌شوید؛ فصل نو!

به‌شخصه معتقدم ساعت و تقویم به دلیل آنکه اعتباری‌اند، اصالتی ندارند و نمی‌شود به اتکای تغییر تقویم، تصمیمی گرفت. اما بلاخره تصمیم‌های انسانی به مبدأ نیاز دارند و چاره‌ای به جز اتکا به همین پایه‌های اعتباری نیست!

سال نو مبارک!