هفته‌ای که گذشت، برای من با چاپ نخستین کتابم با عنوان ” بازی برد : راهکارهای دستیابی به استراتژی برد ” همراه بود. این کتاب ترجمه‌ای از “Playing to Win: How Strategy Really Works” است که در سال ۲۰۱۳ توسط آلن لافلی (مدیرعامل پی‌اندجی) و راجر مارتین (استاد دانشکده کسب‌وکار روتمن) نوشته شده و توسط انتشارات دانشکده کسب‌وکار هاروارد به چاپ رسیده است و از زمان انتشار به عنوان یکی از پر فروش‌ترین کتاب‌های آمازون و وال استریت ژورنال مطرح بوده است. نسخه ترجمه کتاب نیز توسط دوستان خوبم در انتشارات آریانا قلم چاپ شده و این فرصت را داشتم تا کتابم برای نخستین بار در بخش علمی کاربردی دوازدهمین کنفرانس بین‌المللی مدیریت عرضه شود.

آنچه توجه من را برای ترجمه این کتاب جلب کرد، بیان ساده و روشن نویسندگان از مفهوم استراتژی است. همانطور که در سایر نوشته‌هایم اشاره کرده‌ام، در فضای کسب‌وکار داخلی پنداشت صحیحی از مفهوم استراتژی وجود ندارد و اغلب استراتژی به صورت یک چشم‌انداز ساده، برنامه، ماتریس و جدول، سیستم نرم‌افزاری و یا یک رویه تعریف می‌شود. در مقابل، نویسندگان ” بازی برد ” در همان فصل نخست کتاب تعریف دیگری از استراتژی ارائه می‌دهند و این مفهوم را در قالب چارچوبی برآمده از تلفیق وجوه گوناگون نشان می‌دهند. به شخصه تصور می‌کنم تمرکز روی این چارچوب می‌تواند برای مخاطبانی که از محتوای حجیم و نسبتاً مشابه سایر کتاب‌های حوزه استراتژی خسته شده‌اند جذاب باشد و علاوه بر آن، ساده‌اندیشی یا پیچیده‌انگاری‌های رایج را نسبت به استراتژی رفع کند.

یکی از مزیت‌های اصلی کتاب بازی برد تلفیق و ترکیب محتوای کتاب با مثال‌ها و داستان‌هایی از موفقیت یا شکست کسب‌وکارها و برندهای پرشمار پی‌اندجی است. ترکیب نویسندگان کتاب (یک مدیرعامل و یک استاد دانشگاه) سبب شده تا محتوای کتاب هم قابل استفاده برای مخاطبان دانشگاهی باشد و هم بتوان آن را برای مدیران اجرایی و مشاوران حرفه‌ای توصیه کرد. این سبک نوشتاری که در کتاب‌های نویسندگان داخلی نادیده گرفته می‌شود یا به شیوه‌ای نامناسب اجرا می‌شود، می‌تواند نقش مهمی در جهت تولید محتوا در حوزه‌های مختلف مدیریتی داشته باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این کتاب می‌توانید فایل پاورپوینت فارسی کتاب بازی برد را دانلود کنید، به وب‌سایت کتاب اصلی مراجعه کنید، از وب‌سایت شخصی راجر مارتین، یکی از دو نویسنده کتاب، بازدید کنید یا نقدهای منتشره درباره این کتاب را در وب‌سایت آمازون مطالعه کنید. ضمن اینکه یادداشت‌هایی برای معرفی این کتاب در وب‌سایت الف، سایت خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، همشهری آنلاین و کافه بازاریابی درج شده که خواندن‌شان خالی از لطف نیست. در صورتی که علاقه‌مند به خرید این کتاب هستید، می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت انتشارات آریانا قلم این کتاب را سفارش دهید یا آن را از مراکز فروش معرفی شده در وب‌سایت انتشارات تهیه کنید. اگر پس از مطالعه کتاب ” بازی برد : راهکارهای دستیابی به استراتژی برد ” نقدی داشتید، خوشحال خواهم شد که نظرات‌تان را دریافت کنم.

+ مطالعه کنید: خلق استراتژی، نگاه زنجیره‌وار به تدوین استراتژی