یک سال از زمان راه‌اندازی این وب‌سایت و درج یادداشت‌ها و نظرات شخصی و حرفه‌ای‌ام می‌گذرد. مهم‌ترین نکته‌ای که در طول این یک سال با آن برخورد داشتم این است که تبادل افکار و تجربیات با برند شخصی کار نسبتاً دشواری است. نوشتن بخش عمده‌ای از زندگی حرفه‌ای و شخصی من را تشکیل می‌دهد؛ اما با این وجود سنجیدن جوانب مختلف، برگزیدن دقیق یک موضوع و سپس انتخاب آگاهانه مناسب‌ترین کلمات برای انتقال آنچه در ذهن می‌گذرد، فرایند پیچیده‌ای‌ست، به ویژه که در همه گام‌های این فرایند باید توجه فراوانی به تاثیر نوشته‌ها در تصویر ارائه شده از خود داشت. به همین دلیل، نوشتن در قالب وب‌سایت شخصی رویه کاملاً متفاوتی نسبت به تحریر کتاب، مقاله یا گزارش‌های تخصصی دارد. در این یادداشت، به بهانه یک‌سالگی وب‌سایتم نگاهی دوباره به استراتژی محتوا و هدف‌گذاری برای ادامه مسیر خواهم داشت. امیدوارم آنچه از یک سال نوشتن در قالب وب‌سایت شخصی آموخته‌ام، کیفیت یادداشت‌ها و محتوای وب‌سایتم را در مسیر پیش‌رویم بهبود دهد.

در ابتدای سال، به چند استراتژی محتوا برای اداره وب‌سایت اشاره کرده بودم و فکر می‌کنم حالا زمانش رسیده تا هم نگاهی به نتایج آنها داشته باشم و هم استراتژی‌های جدیدی برای دوره پیش‌رو طرح کنم. اول، قرار بود محتوای بیشتری در حوزه‌های تخصصی روی وب‌سایت داشته باشم و این استراتژی را در شش ماه گذشته با تحریر ۱۲ یادداشت تخصصی دنبال کرده‌ام. دوم، قرار بود یادداشت‌هایی را با محتوای عمومی در قالب بخش پاورقی داشته باشم که به طور مشخص، یادداشت‌هایم با عنوان “ارتباطات اجتماعی حرفه‌ای: پنج اصل” و “فرهنگ و حرکت‌های اجتماعی اصلاح‌گرایانه در ایران” در زمره این‌گونه یادداشت‌ها قرار گرفته‌اند، اما هنوز هم حجم یادداشت‌های عمومی و دغدغه‌های شخصی‌ام در سایت کمتر از حد انتظارم است. در نهایت، سومین استراتژی محتوا که به دنبال آن بودم، افزایش سهم مباحث تئوریک حوزه استراتژی در میان محتوای سایت بود. یادداشت‌هایی که درباره “پارادایم‌های فلسفی در مدیریت: پوزیتیویسم و استراتژی“، “عارضه‌یابی پیاده‌سازی استراتژی” و “انتخاب استراتژی در محیط بین‌الملل” منتشر کرده‌ام، رهاوردهای مستقیم توجه به این استراتژی محتوا است.

با توجه به اهدافم برای تولید محتوا، سه استراتژی قبلی‌ام را همچنان پیگیری خواهم کرد و تلاش می‌کنم تا یادداشت‌های تخصصی بیشتری، به ویژه پیرامون سه کلیدواژه ائتلاف‌های استراتژیک (Strategic Alliance)، استراتژی گروه کسب‌وکار (Corporate Strategy) و پیاده‌سازی استراتژی (Strategy Implementation) منتشر کنم و در این سه حوزه، هم به مباحث تئوریک و هم به مباحث کارکردگرایانه خواهم پرداخت. افزایش سهم یادداشت‌های عمومی و پاورقی‌ها نیز همچنان برایم از اهمیت برخوردار است. چند برنامه جانبی دیگر هم در نظر دارم که فعلاً صحبت از آنها زود است! امیدوارم در نوبت بعدیِ بازنگری استراتژی محتوا، تجربه‌ها و دستاوردهای ارزشمندتری داشته باشم.